DÖVME BAKIMI

 

Dövme bakımı kişiden kişiye değiştiği gibi , dövme sanatçılarının da önerdiği yöntemler değişiklik gösterebilir.  Her dövmenin bakımı farklıdır. Yapılan bölgeye, mevsime , dövmenin tarzına ve tenin yapısına göre değişir.

 

1 – Dövmeniz yapıldı ve film ile sarıldı. Bu film dışarda geçireceğiniz geçici sürede dövmenizi koruyacaktır.3 saat içinde çıkarmanız gerekiyor. Eve gittiğinizde mutlaka filmi çıkarın. İlk hafta sadece içme suyuyla dövmenizi temizleyeceksiniz. Bir parça kağıt havluya, sadece içme suyu döküp dövmenizin üzerini temizleyin. Asla ovalamayın. Sert hareketlerden kaçının. Yine temiz bir kağıt havluyla üzerini kurulayın.Sanatçınızın önerdiği bakım kremini yoksa vazelini çok ince bir tabaka halinde sürün. O gün duş almayın. Kremi yenileyip streçfilme sarın öyle uyuyun.

 2 – Duşa girerken dövme yüzeyini su geçirmeyecek şekilde kapatabiliyorsanız streç filmle, su geçiriyorsa da katı bir vazelinle kapayın. Herhangi bir şişme veya kızarma durumunda kremli yüzeyi streç filmle örtüp üzerinden buz kompres yapabilirsiniz.

3 – Hijyenik bir ortamda iseniz dövmenizi açık tutun bu çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. Eğer değilseniz gün içinde  3 4 kez vazelini ve streçfilmi yenileyip kapatın.

4 – 1 HAFTA mutlaka spor yapmayın. Dövmeniz ter ile temas etmemeli.

5 – Bir sonra ki gün dövmenizde değişmeler görebilirsiniz. Bu mürekkebi derinin kusması demektir. Endişe etmeyiniz. İçme suyu ile kağıt havluyla güzelce temizleyip, kremi yenileyiniz. Dışarı çıkacak iseniz tekrar streçfilmle kapatıp hiç bir yere temas etmediğine emin olun.

6 – Streçfilmle 4 – 5 saatten fazla kalan dövmelerde enfeksiyon riski ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu sebeple 3 saatte bir temizleyip ,kremleyip, yeni streçfilm ile sarmanızda fayda var.

7-  2. gün artık streçlemeden sadece kremleyip uyuyun dövmenizi değdirmemeye çalışın

8 – Dövme yüzeyindeki parlak doku gidene kadar krem sürmeye devam edin.

9 – 3 hafta krem sürmeye devam edin. Sürmezseniz ve dövmenize bakmazsanız çok hızlı solacaktır.

 KESİNLİKLE YAPMAYIN!
-İlk günler 3 Saatten fazla dövmenizi streçfilmin içinde bırakmayın.
 -Dövmeniz kabuk tutmaya başlayacaktır.  YOLMAYIN VE KESİNLİKLE KAŞIMAYIN
 –  3. günden itibaren streçfilme sarmayın.
 – Markasız ve ne olduğu belli olmayan kremleri sürmeyin.

 – Vazelini sadece duşa girerken fazla sürün. Rutinde fazla kullanacağınız vazelin sivilcelenmeye yok açabilir.

  • İlk hafta güneşe dövmenizi çıkarmayın ,eğer çıkacaksanız kapatın . İkinci hafta 50 faktörlü güneş kremini kullanın. Ve uzun yıllar dövmenizin solmamasını istiyorsanız 50 faktör ile güneşten korumalısınız.
  • Denize 1 hafta , Havuza 2-3 hafta asla girmeyiniz. Enfeksiyon ve birçok deri hastalığı kapabilirsiniz.
Services-skin-tattoo-thumbnail-500x500
daa291e4ec77e2703a2dde2727561f99
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?