Dövmemizi yaptırdık, şimdi ne olacak?

 

 

Karar verme ve uygulatma aşamalarını başarı ile tamamladıktan sonra dövmenin bakım aşamasına geçtin. Uygulama bittikten sonra dövme yapılan alanı bir defaya mahsus streç folyo ile bandajlayacağız. Bu işlemi stüdyoda ben yapıyorum. F.S.M, Nilüfer civarında kolları bacakları soğuk sandviç gibi sarılmış kişiler görebilirsin, seninle işimiz bittiğinde sen de onlardan biri olacaksın.

Yapılan bandajı 2 – 3 saat içinde çıkarıp atabilirsin. Ama eğer eve gitmiyorsan sabırlı ol, sokak, çarşı, kafe, bar ve benzeri yerlerde bandajını çıkarma. İşlemin üzerinden 5 – 6 saat geçmiş olsa bile sabret; bandajını evde çıkarırsın. Çünkü dövmenin bandajını temizliğine güvendiğin bir ortamda çıkarman ve bölgeyi antibakteriyel bir sabunla yıkaman gerekli. Eve gitmeye dayanamayıp bandajı çıkardın diyelim, Bu durumda bulunduğun mekandaki über steril masa, sandalye, tezgah, bar gibi yüzeylerle dövme bölgeni temastan kaçın. Mekanda yanında illa ki meraklı arkadaşların olacaktır, İltifat ve güzel yorumlarını uzaktan kabul et, dövmeni sakın elletme. Hatta aralarında ‘Ben de istiyorum ya, şurama şöyle değişik bi şey’ diyenlere ‘Dövme Yaptırmadan Önce’ başlığında bahsettiğim konuları kendi tecrübenle birleştirip havanı at.

Bandajı çıkardığında sulu ve bulanık bir görüntüyle karşılaşacaksın. Sakın korkma dövmen bozulmadı. Bölgeyi, antibakteriyel sıvı sabun ve içme suyu kullanarak, üzerinde sabun kalmayacak şekilde durulayarak yıka. Temizlendikten sonra görüntünün normale döndüğünü göreceksin. Eğer su ile barışık biri isen dövme yapılan bölgeyi her gün bu şekilde yıkayabilirsin . İçme suyu bulamadığında dert etme, aslında şebeke suyundan mikrop kapma ihtimalin ciddi derecede düşük.

Dövme yapılan bölgeye ilk günden başlayarak iyileşene kadar her gün, günde 2 – 3 kez, tahriş etmeden , üzerinde kalıp gibi bir tabaka bırakmadan, cildinin emeceği kadar Bepanthol ya da Tattoo Aftercare krem sür. Biliyorum zaten temizsin ama kremi sürerken ellerin tertemiz olsun. Ellerin kirliyse dövme yapılan bölgeyi lütfen elleme.Dövme bölgesi iyileşme süresince tatlı tatlı kaşınacaktır, kaşıma. Bölge üzerinde oluşacak kabukları soyma, evet çok zevkli ama yine de soyma sen. Krem sürdükçe kabuklar kendiliğinden düşecek zaten.

“Dövme yaptırdığın gün yıkanamazsın” sözüne takılma, yıkanabilirsin. Hamama, Spa’ya, kaplıcaya falan gitmemek şartıyla, ılık bir duş alıp , duş sonrasında dövmenin üstünü içme suyu ile durulayıp güzelce kuruladıktan sonra bir de kremlersen bir şeycik olmaz. Sıhhatler olsun.

Dövmeni uzunca bir süre direkt güneş ışığından korumalısın. Uzunca bir süreden kastım ömür boyudur. Güneş, cildinin ve dolayısıyla dövmenin baş düşmanıdır. Dövmenin üzerine yüksek koruma faktörlü güneş kremi/yağı sürmeyi ihmal etme. Buğday tenliyim diye sevinme, kremsiz/yağsız güneşlenip mis gibi de yandığın günler geride kaldı. Dövmeli bölge için gerekli özeni göster.

Dövme yaptırdıktan sonra iki hafta kadar havuza girme. Dövme yaptırmasan da havuza girme bence. En nihayetinde havuz dediğin şey mikrop yuvası. ‘Denize de mi girmeyelim?’ dersen, gir. Dövmeni yaptırdıktan sonra 3 gün geçirmek ve denizden çıktıktan sonra dövmenin üzerini içme suyuyla durulamak şartıyla sahillerde boy gösterebilirsin.

İyileşme süreci kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber genelde 15 – 20 gün içinde dövmen son halini alır. Geçmiş olsun, dövmeni güle güle kullan.

Services-skin-tattoo-thumbnail-500x500
daa291e4ec77e2703a2dde2727561f99
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?