Dövme Yaptırmadan Önce

Dövme yaptırmayı düşündüğün ve araştırmaya girdiğin bu süreçte bu yazıyı okumakla ikimiz için de gerçekleşmesi muhtemel bir zaman kaybını önlemiş olursun. Zaman benim için olduğu kadar muhakkak senin için de kıymetlidir. İlla ki aşağıda yazılanlar arasında kafana uymayan noktalar olacaktır. İşte bu yüzden stüdyoya gelmeden önce nelerle karşılaşacağını öğrenmiş ve kararlarını tekrar gözden geçirmiş olacaksın.

Figür seçimi

Her şeyden önce dövme yaptırmaya karar verdiysen ne yaptıracağını senin bilmen lazım. Bu konuda en çok duyduğum söz; ‘Dövme yaptırmak istiyorum ama ne yaptıracağımı bilemiyorum’. Şunu netleştirelim; bir lokantaya gidip ne yiyeceğine karar veremediysen topu garsona atarak ‘Şefim ortaya güzel bir şey yapalım mı?’ diyebilirsin, sonuçta iyi ya da kötü karnın doymuş olacaktır. Ama bana gelip de ‘Abi dövme yaptırmak istiyorum, bana güzel bir şeyler yapalım’ dediğinde pek belli etmesem de nahoş duygular içinde resmen fiziksel bir acı çekiyorum. Zira güzellik göreceli bir kavramdır.

Figür hakkında aşağı yukarı bir fikrin olup da karar veremiyor olabilirsin. Bu aşamada mevcut figürle ilgili, ‘Vücudunun neresine yapılabilir? Ebatı ne olmalıdır? Nasıl durur?’ gibi konuları oturup konuşmak, tartışmak benim için bir keyiftir.

Yeter ki elinde bir şekil yada aklında bir fikir olsun. İster internetten bul getir , ister dergiden kes, istersen telefonunla çek. Ama bir çıkış noktamız olsun. Çünkü görsel hakkında kararsızlık ile ne istediğini bilmemek birbirinden çok farklı kavramlar. Bu sebeple ne istediğini öncelikle kafanda netleştir, tarzını, büyüklüğünü, rengini sonra konuşalım.

Neden dövme yaptırıyorsun?

Her şeyden önce kendine neden dövme yaptırdığını sorduğunda cevabını takılmadan verebiliyor olman lazım. Dövme yaptırmak kimine göre sadece estetik amaçlı kalıcı bir aksesuar, kimine göre bir şeyleri ifade etme şekli, kimine göre her ikisi birden. Bunların içinden sebebini sen kendin seçmelisin. Ben kendi adıma en çok estetiği düşünmek zorundayım. Senin için çok manalı olan ancak estetik açıdan üzerinde güzel durmayacağını düşündüğüm bir dövmeyi uygulamak istemem. Eğer kabul edersen seni aynı figürün daha estetik bir versiyonuna yönlendirmeye çalışırım, yok eğer anlaşamazsak en azından tanışmış, muhabbet etmiş oluruz.

Dövmede yer ve boyut seçimi

Dövmede anlam ve estetik bütünlüğünü sağlamak için figürümüzü seçtik. Peki sonra? Açıkçası figürün uygulanacağı yer ve boyutu da en az figür kadar önemlidir. Özellikle boyut konusunda karar aşamasına geldiğimizde ciddi bir vakit kaybı yaşamamamız için vereceğim tavsiyeyi, Aşağıda yazanları göz önünde bulundurarak dinlemeni isterim. Dövmede boyut, dövmenin yapılacağı yer, bu yerdeki derinin durumu ve dövmenin türüne göre değişir, değişmelidir. Sen, yapılabilecek en ufak boyutu isteyebilirsin, bu bir seçimdir. Maalesef senin istemen bunun mümkün olabilmesi için yeterli olmayacaktır.

Yani ben, bu figür bu boyutta olmaz diyorsam lütfen ama lütfen ısrarcı olma. Instagram’da gördüğün o minicik ve filtrelenmiş resim, o dövmenin düzgün yapılmış olduğu anlamına gelmez. O resimlerde dövmenin hep ilk halini görürsün, yıllar sonraki değişmiş ve birbirine girmiş halini değil. Özetle; küçük diye ısrar etmen sonucunda yapılan dövmeden ilk etapta memnun olabilirsin ama cildin doğal olarak yaşlanıp deforme olacağı için zamanla birbirine yakın çizgiler iç içe geçecektir. Bu süreç her dövme için geçerli değil elbette. Örneğin realistik ama küçük dövmeler farklı tekniklerle yapıldığından, söz konusu bozulma bu tip çalışmalarda gerçekleşmeyebilir. Ancak, old school, yazı, tribal gibi derinin daha alt katmanlarına geçerek yapılan dövmelerde küçük boyut ısrarı uzun vadede kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden yer/boyut uygunluğu konusunda bana güven.

Amacım dövmeni bir an önce yapıp göndermek değil, senin buradan memnun ayrılman ve dövmenle mutlu yaşaman. Unutma; üzerindeki iş benim en büyük reklamım ve iyi görünmesini senden çok isterim.

Dövme ne kadar acır ?

Çok net yazıyorum ; dövme iğneyle yapıldığı için acı veren bir işlemdir. Lakin bu acı kişiden kişiye göre değişebilir ve dövme yaptırırken çekilen acının fiziksel güçle ya da iri olmakla hiç ama hiç alakası yoktur. Dövme can acıtsa da genel olarak dövme yaptırırken hissedilen acı ancak uzun saatler sonra  can sıkıcı bir hale gelecektir.

Bazen de henüz yeni başlanmışken ya da acı eşiği düşük bir bölgede çalışıldığı esnada baş dönmesi, göz kararması, mide bulantısı, terleme gibi semptomlar görülebilir. Merak etme, böyle bir durumda canını yakmaya devam etmiyor ve işlemi durduruyorum. Başta canının hiç yanmaması, işlemin beşinci saatinde de yanmayacağı anlamına gelmez, uzayan işlemlerde acı eşiğin zamanla düşebilir.

Paniğe gerek yok.

Ben zaman içinde, kişisel gözlemlerim sonucu kadınların, erkeklere göre çok daha dayanıklı olduğu sonucuna vardım ama önemli bir konu var ki; kadınların regl dönemlerinde dövme yaptırmalarını kesinlikle önermiyorum. Bu dönemde hassasiyet hem fiziksel hem de duygusal olarak en üst seviyede olduğundan kadın müşterilerimin dövme randevularını regl takvimlerini göz önünde bulundurarak almalarını tavsiye ederim.

Aslında hem kadınlar hem de erkekler için dövme acısını en az indirgemek mümkündür. 15-20 dakikalık bir uygulamada acıyı azaltmak çok da önemli olmasa da, büyük dövmelerde tavsiyelerimi uygularsan rahat edersin. Önem sıralaması yapacak olursam öncelikle kan şekerin yüksek olsun derim, yani tok ol. Randevuya gelmeden önce karnını güzelce bir doyur. Dövme yapılırken ikram ettiğim şekerlerin çikolataların da asıl amacı kan şekerini yükseltmek. Uykunu iyi almış ve bir gece öncesinden alkol almamış ol, akşamdan kalma olma. Dövmen yapılırken müzik dinle, telefonunda oyun oyna, bir şeylerle meşgul ol yani. Kafanı dövme yapılan yere verme, aklın makineden ne kadar uzakta olursa canın da o kadar az yanacaktır. Az mola iste. Bak bu çok önemli, verdiğim her mola dövmenin süresini uzattığından acı eşiğin ister istemez bu sürede düşecektir. Bu hususlara dikkat edersen 6 saatlik bir seanstan güle oynaya çıkarsın.

Dövmede fiyatlandırma

Figürü seçtik, nerene ve hangi boyutta yaptıracağında da anlaştık, gelelim bu işin bedeline. Her şey içine sindiyse lütfen fiyat bu işin belirleyicisi olmasın. Bil ki; ömrünün sonuna kadar seninle yaşayacak bir parçanın maddi değeri ölçülemez. Aldığın herhangi bir ürünün bile bir raf, tüketim ya da yıpranma ömrü varken dövmen seninle yaşayacak tek parçan olacak. Dövmenin fikir olarak oluşmasının ardından derine işlenmesine kadar geçen süreçte üzerinde en az durman gereken husus fiyatıdır. Dövmenin figürü, yeri, boyutu, estetik olarak nasıl duracağı ve nasıl yapılacağı konuları fiyattan çok çok önemlidir. Sıklıkla duyduğum ‘alt tarafı bir kelebek, neden bu kadar pahalı?’, X kişisi Y liraya yaparım dedi sen neden bu kadar diyorsun?’, ‘Benim çok arkadaşım var, ben sana çok müşteri getiririm daha’ gibi cümleler ne sana ne de bana bir şey kazandırmaz. Sakın bunları söyledim diye geldiğinde uçuk fiyatlarla karşılaşacaksın gibi bir önyargıya kapılma. Ben kendi emeğime fiyat biçiyorum. Dolayısıyla kendi emeğimi farklı bir dövmecininkiyle karşılaştıramam, sen de yapma. Benim için uygulaması kolay ya da zevkli olan bir iş, başkasına hiç de öyle gelmeyebilir. Benim 3 saatte yapacağım aynı büyüklükte bir işi bir başkası 5 saatte yapabilir keza bu olasılıkların tersi de mümkündür. Demem o ki; bu iş, içinde birçok görece kavram barındırır ve el becerisi, ustalık, emek isteyen, terzilik, kuaförlük gibi sektörlerde de olduğu gibi fiyat standardı yoktur.

Fiyatla ilgili bir diğer önemli konu da mesaj vb. yollarla resim göndererek asla tam bir fiyat bilgisi alamayacağındır. Stüdyoma kadar gelmeyi gözünde büyütüp, yazışarak alacağından daha sağlıklı bilgilerle karar almayı önemsemiyorsan zaten o dövmeyi yeterince istemiyorsundur. Mesaj yoluyla ya da arayarak randevunu al, gel ofisime, tüm ayrıntıları konuşalım.

Genel olarak şunu da söyleyebilirim; düşündüğün dövme estetik olarak gözüme hoş gelirse, içine bir şeyler katmama müsaade edeceksen, mevcut çalışmalarım içinde bana keyif veren bir tanesi olarak yer alacaksa fiyatı da bu orantıda uygun olacaktır. O yüzden lütfen bana arkadaşına yapılan koskoca baykuş figürüyle sana yapılan üç tane uçan martı figürünün ücretini kıyaslayan denklemlerle gelme.

Fiyatlandırmayı çoğunlukla büyüklüğe göre değil, emeğime ve o işten alacağım keyfe göre yapıyorum. Bu işi para kazanmak kadar mutlu olmak için de yapıyor olduğumu bilirsen beni daha iyi anlarsın diye düşünüyorum.

Dövmede Hijyen

Bu devirde hala bunları belirtmeye gerek yok ama yine de merak edenler için yazılı olarak da beyan etmek isterim ki tüm malzemelerim tek kullanımlıktır. Yıllar içinde kullan-at malzemeler teknolojisi gelişmiş, yaygınlaşmış ve bu malzemelere erişim kolaylaşmıştır. Bu yüzden insana bir parça saygısı olan hiçbir dövmecinin komik rakamlar kar etmek uğruna, kişisel kullanılması gereken boya kabı, tutma ucu, iğne ucu, iğne gibi malzemeleri birden fazla kişiye kullanacağını hayal bile edemiyorum. Yine de tüm malzemeleri gözünün önünde açıyor ve hazırlığı senin yanında yapıyorum. Bu durum hem senin içinin rahatlaması hem de benim kendimi ifade edebilmem için önemli.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Senin de aklına gelen bir konu olursa lütfen bana ulaş. Vakit ayırıp okuduğun için teşekkür ederim, tanışmak, görüşmek, çalışmak dileğiyle.

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?